
Torej je električna sila odvisna od produkta obeh nabojev (e1e2). S skrbnimi meritvami je tudi ugotovil, da je električna sila pri danih nabojih obratno sorazmerna s kvadratom njune oddaljenosti. Te ugotovitve so zajete v znanem Coulombovem zakonu: Električna sila med naelektrenima kroglicama je premo sorazmerna s produktom nabojev obeh kroglic in obratno sorazmerna s kvadratom oddaljenosti njunih središč:
Električna sila ima smer veznice med središčema naelektrenih teles; deluje hkrati na obe telesi (slika 11.8). S kakršno silo prvo telo odbija ali privlačuje drugo telo, s tolikšno silo tudi drugo telo deluje na prvega.
Merska enota naboja 1 C (coulomb, izg. kulon) je definirana s pomočjo enote električnega toka - ampera: 1 C = 1As. Po Coulombovem zakonu pa z merjenjem električne sile ugotovimo, da je 1 C naboj, ki odbija enak naboj z oddaljenosti 1 m s silo 9,0 * 10^9 N. To je zelo velik naboj, zato večinoma uporabljamo manjši enoti mC ter μC. Z drgnjenjem se telesa naelektrijo z naboji od nekaj nC do 1μC. Z izbiro merske enote naboja je določena tudi sorazmernostna konstanta v enačbi Coulombovega zakona. Dobimo:
To konstanto običajno napišemo v obliki:
pri čemer se nova konstanta "epsilon nič" imenuje influenčna konstanta. Velja:
S pomočjo nove konstante dobi enačba Coulombovega zakona obliko:

Dva rešena primera:
Naloge z rešitvami:
Ni komentarjev:
Objavite komentar